Bizimle iletişime geçin

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

yabanci-dil-nasil-ogrenilir

Hertelden

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil nasıl öğrenilir?, Yurtdışında dil nasıl öğrenilir?, Yabancı dil eğitimi, Evde yabancı dil nasıl öğrenilir?, ingilizce nasıl öğrenilir?, en kolay yabancı dil nasıl öğrenilir?, ingilizce, almanca, fransızca, ispanyolca, rusca evden nasıl öğrenilir?

Yabancı dil öğrenimi konusunda internette tonlarca bilgi, haber yada fikir bulabilirsiniz. Ben burada kendi tecrübelerime dayanarak bu konudaki fikirlerimi paylaşacağım. Ben almanca ve ingilizce biliyorum. Almanca’yı Almanya’da dil okuluna gittim ve öğrendim. İngilizce’yi de yine Almanya’da arkadaşlarımın yabancı olması ve ortak dilin ingilizce olması sebebiyle öğrendim. İngilizceyi lisede 4 yıl boyunca gösterdiler ama ne yazık ki, hiç bir şey öğrenemedik. Çünkü eğitim sistemi yanlıştı. Her sene başında Simple Present Tense ile başlayan Gerund – Infinitive ile biten koca 4 yıl. Devamlı olarak gramer öğrenimi ama ne konuşma ne dinleme içeren bir ders anlayışı vardı.

Herneyse internette gördüğünüz 1 haftada ingilizce 1 ayda ingilizce haberlerine inanmanızı tavsiye etmem. Çünkü ne kadar olduğunu söylemiyorlar. Yani 1 haftada ingilizce ama ne kadar ingilizce? adını söyleyecek kadar mı?

Dil öğrenmenin en kolay yolu, o dilin konuşulduğu ülkeye gitmektir. Yani sizin İngiltere’de bir dil kursuna gitmenizle, Türkiye’de bir dil kursuna gitmeniz arasında dağlar kadar fark vardır. İngiltere’de hayatınızı sürdürebilmeniz için öğrenmeniz gerekecek, ama Türkiye’de böyle bir sıkıntınız yok.

Evet tabiki burada şunu atlamamak gerekiyor. Herkesin başka ülkeye gitme durumu olmayabilir, finansal nedenlerden dolayı veya başka herhangi bir sebebten dolayı. Onlara benim tavsiyem şu yolları izlemeleri;

1.Gramer

Dil bilgisi bir dili konuşmak için gerek duyduğumuz en temel öğedir. Bu ingilizce öğreniyorsan, en ince ayrıntısına kadar dil bilgisini öğreneceksin demek değil. Sana günlük hayatta gerek olan temel konulardan başlayabilirsin. Dil bilgisinin temelini öğrendikten sonra; bundan kastım, bir cümlenin nasıl kurulduğudur, daha detayına girebilirsin. Ama başlangıçta gerek olan en temel dil bilgisi kurallarıdır.

2.Basit şeyler dinle

Dil öğrenmede en temel konulardan birisi dinlemedir. Kelimeyi duymak çok önemlidir. İlk aylarda dinlediklerinizden hiçbir kelimeyi ayırt edemezsiniz bu sizi yıldırmasın. Yabancı diziler izleyin yada yabancı hikayeler dinleyin. Yabancı haberleri tavsiye etmem, çünkü benim en zor anladığım haberler olmuştu. Daha sonraki evrelerde haberlere başlayabilirsiniz. Filmelerin sürekliliği olmadığından dolayı dizi ve çizgi filmleri tavsiye ederim. Hoşunuza giden dizi ve çizgi filmleri takip edin. Dikkat etmeniz gereken nokta ALTYAZI kullanmayın. Türkçe altyazı ile izlemeyin.

3.Konuşma

Öğrendiklerinizi unutmamak ve pratik yapmak için konuşma şart. Kendinize arkadaşlar edinin ve onlarla konuşun. Mesajlaşmak yada chat yapmakta bir yöntem ama ağzınızın o dile alışması gerekiyor. O yüzden karşılıklı görüntülü chat yapın yada sesli konuşmayı deneyin. (Bazı Görüntülü Chat Siteleri için tıklayın.) Evde kendi kendinize pratik yapın ve bir şey hayal ederken onu öğrendiğiniz yabancı dilde kurgulamaya çalışın.

4.Yazma

Kelimelerin hafızanızda yer etmesi için onları yazın. Ayrıca her gün mutlaka yazı alıştırması yapın. Bu sizin cümle kurma yeteneğinizi geliştirir ve gramerinizi iyileştirir. Mesela hergün akşam o gün neler yaptığınızı yazabilirsiniz.

5.Okuyun

Okumak dil öğrenmenin en önemli parçalarından birisidir. Kendinize kolay hikaye kitapları alın yada internetten kolay hikayeler bulun ve okuyun. Okurken her kelimenin anlamına tek tek bakmayın. Sadece tekrar eden kelimelerin anlamlarına bakın ve onları öğrenmeye çalışın.

Son Söz : Dil öğrenirken en önemli nokta türkçe düşünmemektir. Bunu zaten dil öğrenirken farkedersiniz. Türkçe düşünüp onu ingilizceye yada almancaya çevirip konuştuğunuz sürece o dili öğrenmiş sayılmazsınız. Ama bir an gelecek ve farkına varmadan ingilizceyi yada almancayı türkçe düşünmeden konuşacaksınız. İşte o an sizin o dili gerçekten öğrenmeye başladığınız anlamına gelir.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Hertelden

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı