Bizimle iletişime geçin

Sınava Nasıl Çalışılır?

sinava-nasil-calisilir

Hertelden

Sınava Nasıl Çalışılır?

Hayat da doğduğunuz andan itibaren eğitim ve öğretim üzerine kurulmuş uzun bir yolculuk sizin vazgeçilmeziniz olmuştur. Öğrenmenin yaşı yoktur ve eğitim, öğretim yaşamınız boyunca çeşitli sınavlara tabi olur bu sınavlar sonucunda yaşam kalitenizi belirler ve hayatta istediğiniz ya da hak ettiğiniz adımlarla ilersiniz. Eğitim doğduğunuz andan itibaren geleneksel etkilerinde oldukça yoğun olduğu bir çok yöntemle verilse de öğretim ciddi manada okul ile sağlanır.

Bunun için öğretim hayatı okul öncesinden başlayarak bir bireyi eğitirken aynı zamanda birçok dalda yetiştirilmesini sağlar. Peki öğretim hayatı boyunca hayatımızda sürekli var olacak olan sınava nasıl çalışılır? ve sürekli tekrar eden bu sınavlardan nasıl başarılı puanlar alınır iyi bilmek ve öğrenmek gerekir.

Eğitim ve öğretim hayatınızın ciddi manada başladığı ilkokul yıllarından itibaren bir öğrenci olarak hayatınıza emin adımlarla yürüyebilmek ve kapasitenizi istediğiniz seviye ile bilmeniz yeterli olduğunu düşünmek size planlı bir çalışma neticesinde istediğiniz hayatı kavuşturacaktır. Öğrendiğiniz bilgileri tekrar etmek, dersi okulda, ders saatinde iyice kavramak daha sonrasında tekrar etmek ve konuyla alakalı sorular çözmek iyi bir öğrencinin emin adımlarla ilerleyişini destekleyecek ve aslında ileri ki yıllar da işini oldukça kolaylaştıracaktır. Bilgi birikiminin gitgide artması eski bilgiler kesiştiği için temelin sağlam oluşu ve yeni alınan bilgilerin hafızaya kolayca kaybedilişi planlı bir çalışma neticesinde olmak da böylece sınıf ilerledikçe dahi ders çalışmadan yalnız günlük çalışmalarınız da sınavlar da başarılı puanlar almanız mümkün hale gelecektir.

Sınava nasıl çalışılır? planlamasın da kimileri günler öncesinden sınava hazırlanmaya başlarken ve yılbaşından itibaren öğrenci konuları tekrar edip kafasının tamamen karışmasına neden olurken, kimileri çalışmalarının planlı sürdürerek günlük ders ve konu takibi ile sınav günü 5 dakikalık bir çalışmayla diğerine göre çok daha başarılı sonuçlar elde edebilir. Bu kişinin hormonunun yüksek olmasının yanında bilgilerinin de kalıcı olduğu ortaya konulmakta böylece o bilgiler tamamen kişinin hafızasına yerleşmektedir.

Sınava nasıl çalışılır ve asıl amacı sınava çalışmak değil boş vakit geçirmek olan arkadaşlar ders çalışma yöntemi bir öğrencinin yaptığı en büyük hatadır. Sınava çalışırken aklınıza takılan soruların konuları öğretmenlerinizden yardım alarak tekrar hatırlayabilir takıldığınız yerler de destek alabilirsiniz bu yönteme o konuda sizden çok daha iyi olan arkadaşlarınız da dâhildir. Ancak sınava birlikte hazırlanmak gibi ciddi bir konuda arkadaşla ders çalışma tamamen gereksiz vakit kaybıdır. Özellikle öğrencilik yılların da aşkla, heyecanla, hevesle çok daha yoğun ve akıl kargaşasına neden olurken böyle bir dönem de özellikle de ciddi bir sınav hazırlığına yakın bir arkadaşınızla bir araya gelmek sizin diğer konular olarak çok vakit kaybetmenize neden olacaktır.

Öğretmeninizin anlatımını beğenmiyorsanız veya sizin algılama şeklinize ters ise ailenizin desteğiyle sorun hissettiğiniz dersinizi özel ders veya dershane desteği ya da farklı bir öğretmenden etüt desteği ile ortadan kaldırmalısınız. Günümüzde Milli Eğitim’e bağlı olan birçok okul da dahil Etüt Merkezi bulunmakta veya hafta sonu öğretmenler büyük bir özveriyle öğrencilerine konu tekrarı ile soru çözme alışkanlığı kazandırmak için etüt sistemi kurulmaktadır.

Bir öğrencinin başarılı olabilmesi için veli takibi ve velinin isteği de öğrenciyi destekleyici ve yönlendirici olacaktır. Ne istediğini bilen çocuklar için velinin ne istediği veya nasıl bir tutum sergilediği çok da önemli olmamakla birlikte öğrenci emin adımlarla yolunda ilerler. Ancak ders çalışmakta sorun yaşayan ve algısının bir çoğunu dış etkenlere bağlayan öğrenciler için veli öğretmen ilişkisi ve düzenli takibi çok önemlidir.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Hertelden

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı