Bizimle iletişime geçin

En iyi Psikolojik Filmler

en-iyi-psikolojik-filmler

Hertelden

En iyi Psikolojik Filmler

Psikolojik film kategorisi ayrı bir kategori mi? yoksa Gerilim filmlerinin içerisinde mi yer almalı? bu tartışılabilir. Ancak kendi açımdan baktığımda Psikolojik filmler kesinlikle ayrı kategoride değerlendirilmelidir. Genel itibari ile favori olarak gösterdiğim çoğu film bu kategorinin içerisinde yer almaktadır. Gerilim filmlerini sevsemde psikolojik filmleri gerilim filmlerinden ayıran tek nokta filmin son sahnelerinde olayların çözümlenmesidir.

Yerli filmleri komedi haricinde çok fazla takip etmiyorum. O yüzden yerli psikolojik film var mıdır yok mudur bilemeyeceğim. Ancak sizlerle daha önce izlediğim ve aklımdan çıkmayan psikolojik filmleri paylaşmak istedim. Dediğim üzere aşağıda paylaşılan film listesi sadece benim izlediğim psikolojik filmlerden derlenmiştir. Eğer sizde bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız ve aşağıdaki filmlerden izlemedikleriniz varsa hemen izlemelisiniz.

İzlenmesi gereken en iyi 10 psikolojik filmi sizlerle paylaşıyoruz.

1. Dövüş Kulübü (Fight Club-1999)

en iyi psikolojik filmler 1

Yönetmen : David Fincher, Chon Kye-Young
Oyuncular : Brad Pitt , Edward Norton , Helena Bonham Carter , Meat Loaf , Jared Leto

Kronik uykusuzluk problemi ve monoton hayatı yüzünden çekilmez bir hayatı olan Jack, bu tek düze hayatının değişmesini istemektedir. Yapacak aktivite bulamadığı için farklı yerlerdeki terapi seanslarında zamanını geçirmektedir. Bundan oldukça keyif alan Jack hemen hemen her gün farklı bir terapi seansındadır. Hayatı bu şekilde devam ederken gözüne çok fazla çarpan ve aynen kendisi gibi kanser olmamasına rağmen yada farklı bir rahatsızlığı bulunmamasına rağmen bu seanslara katılan Marla’yı farkeder. Bir yolculuk sırasında tanıştığı ve kendisine çok yakın bulduğu Tyler ile evinin yanması sonucu arkadaş olur. Tyler Jack’in hayatını tamamen değiştirir.

2. Akıl Defteri (Memento-2000)

en iyi psikolojik filmler 2

Yönetmen : Christopher Nolan
Oyuncular : Guy Pearce , Joe Pantoliano , Carrie-Anne Moss , Mark Boone Junior , Jorja Fox

Leonard Shelby giyimine, yemeğine ve arabasına oldukça önem verir, ancak son derece sıradan motellerde hayatını devam ettirmektedir. Ödemelerinde hiç bir zaman kart kullanmaz. Leonard son derece başarılı bir iş adamı gibi görünsede, tek derdi karısına tecavüz edip öldüren katili bulmaktır. Katili bulmak Leonard için olduça zordur çünkü Leonard çok nadir görülen bir hastalığa sahiptir. Çok güçlü ve tedavisi olmayan hafıza kaybı problemi olan Leonard 15 dakika öncesinde ne olduğunu hatırlayamaz, ne yaptığını veya neden yaptığınıda. Bu zorluklar içerisinde amacına ulaşmasıda oldukça zor olur.

3. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind-2001)

en iyi psikolojik filmler 3

Yönetmen : Ron Howard
Oyuncular : Russell Crowe , Jennifer Connelly , Paul Bettany , Josh Lucas , Adam Goldberg

John Nash kendine has geliştirdiği kuramlarıyla gerçek bir matematik dehasıdır. Bu matematiksel başarı tüm dünya tarafından da kabul görmüştür. Ancak belkide John Nash’in en zayıf tarafı kendine olan güvenidir. Kendisine olan büyük güveni onu farklı bir yola iter. Delilik ile dehalık arasındaki çizgide yürümeye çalışan Nash’in en büyük destekçisi ise karısı olur.

4. Zindan Adası (Shutter Island-2010)

en iyi psikolojik filmler 4

Yönetmen : Martin Scorsese
Oyuncular : Leonardo DiCaprio , Mark Ruffalo , Ben Kingsley , Michelle Williams , Emily Mortimer

Eğer izleyeceğiniz filme karar veremiyorsanız ve hala izlemediğiniz Leonardo DiCaprio filmi varsa, hiç düşünmeden onu izleyebilirsiniz. İşte bu filmde bir adada bulunan suç işlemiş hastaların tedavi edildiği bir hastahanedeki esrarengiz olayı çözmesi için görevlendirilmiş iki dedektifin hikayesini anlatmaktadır.

5. Siyah Kuğu (Black Swan-2010)

en iyi psikolojik filmler 5

Yönetmen : Darren Aronofsky
Oyuncular : Natalie Portman , Mila Kunis , Vincent Cassel , Winona Ryder , Barbara Hershey

Nina çok yetenekli bir balerindir. Onun için hayatında dans etmekten daha önemli bir şey yoktur. Rol aldığı oyunda yönetmeni başrolü gelecek sezon için değiştirmek istemektedir ve favori adayı da Nina’dır. Kendisi beyaz kuğunun karşılığı iken Lily’de siyah kuğunun karşılığıdır. Aralarındaki rekabet garip bir arkadaşlığa dönüşmüştür. Aslında her şey bu arkadaşlık ile başlamıştır.

6. Makinist (The Machinist-2004)

en iyi psikolojik filmler 6

Yönetmen : Brad Anderson
Oyuncular : Christian Bale , Jennifer Jason Leigh , Michael Ironside , Aitana Sánchez-Gijón , Reg E. Cathey

Trevor Reznik bir makine operatörüdür ve uyku problemi onu mahvetmiştir. Bu sadece bir uyku problemi değildir. İçindeki suçluluk duygusu yüzünden uyku ona çok uzak hale gelmiştir. Uykusuzluk yüzünden psikolojik dengesi bozulan Trevor Reznik’in başından geçenleri konu alan bir baş yapıt.

7. Mr.Brooks (2007)

en iyi psikolojik filmler 7

Yönetmen : Bruce A. Evans
Oyuncular : Kevin Costner , Demi Moore , Dane Cook , Danielle Panabaker , William Hurt

Bay Brooks bir kutu firmasının sahibi ve oldukça zengindir. Karısı ve kızıyla süren normal bir hayatı vardır. Ancak bu sadece insanların Bay Brooks hakkında bildikleridir. Bay Brooks aynı zamanda kendinden bir parça kötü tarafı Marshall ile birlikte tam bir seri katildir. İşledikleri cinayetleri o kadar profesyonelce kurgularlar ki peşlerindeki polisler ve ajanlar bir türlü kimliklerine ulaşamazlar.

8. Cinayet Gecesi (Fracture-2007)

en iyi psikolojik filmler 8

Yönetmen : Gregory Hoblit
Oyuncular : Anthony Hopkins , Ryan Gosling , Billy Burke , Rosamund Pike , Cliff Curtis

Karısı tarafından aldatıldığını öğrenen Thomas Crawford oldukça soğukkanlı bir şekilde karısını öldürür. Olay yerine gelen polis şoktadır çünkü ölen kişi sevgilisidir. Garip bir şekilde Thomas Crawford olayı polise mal etmeyi başarır. Zekasıyla işin içerisinden sıyrılan Thomas Crawford’un kaçamadığı kişi avukat Willy’dir.

9. Sihirbaz (The Illusionist-2006)

en iyi psikolojik filmler 9

Yönetmen : Neil Burger
Oyuncular : Edward Norton , Jessica Biel , Aaron Taylor-Johnson , Paul Giamatti , Eleanor Tomlinson

Ailelerinin sosyal konumları sebebiyle Eisenheim sevdiği kızla kavuşamamış ve ülkesini 15 yaşında terk etmek zorunda kalmıştır. Ünlü bir sihirbaz olarak ülkesine döndüğünde sevgilisi Sophie Avusturya-Macaristan prensi ile nişanlamak üzeredir. Şimdi Eisenheim bu planı bozmak zorundadır.

10. Prestij (The Prestige-2006)

en iyi psikolojik filmler 10

Yönetmen : Christopher Nolan
Oyuncular : Christian Bale , Hugh Jackman , Scarlett Johansson , Michael Caine , Rebecca Hall

Aynı yerde başlayan ancak daha sonra giderek kızışan kariyer savaşları ile iki arkadaşın arasındaki rekabetin hikayesidir. Oldukça gizemli ilerleyen bu filmde, bir çok kişi bunu psikolojik bir film olarak değerlendirmeyebilir ama ben öyle değerlendiriyorum. Paylaştıklarımızın arasında bizim favorimiz The Prestige.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Hertelden

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı