Bizimle iletişime geçin

Egzama Sebebleri ve Tedavisi

egzama-sebebleri-tedavisi

Hertelden

Egzama Sebebleri ve Tedavisi

Egzama diğer adı ile dermatit.Daha çok cildin pek çok madde ile temas etmesi sonucunda duyarlı hale gelmesiyle ve çeşitli genetik çevresel faktörler etkisi ile ortaya çıkmakta olan iltihaplı genel olarak bir egzama, pütürlü, şişkin, kırmızı renginde, kaşıntılı ve kabuklu döküntüler görülmektedir. Vücudun pek çok bölgesinde ve ya sınırlı yerlerde görülebilir. Bazılarında sulu yaralar görülmektedir.Kaşınma çoğaldığında mikrop kapabilir.Bu vakıalar tedavi edilmezse ciltte kalınlaşma, soyulma olup, cildin rengi koyulaşmış bir hal alabilir.

Çoğu kişilerde karşılaşılan hastalık olan egzema, çoğunlukla bir yaşında ortaya çıkmaktadır. Bu durum ergenliğe dek sürer ya da 2-2.5 yaşlarından sonra kaybolmaya başlayabilir. Bir kısım hastalarda iyileşme uzamaktadır ve yıllarca sürmektedir. Senede yaklaşık 10-15 milyon gibi rakamda kişiler egzema şüphesi ile doktora başvurmaktadır. Çocuklarında ortalama %2’sinde görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde, annelerde alerjik bir hastalık var ise egzema görülme riski artmaktadır.

Kişinin psikolojisini fazlası ile etkileyebilen bir hastalık türü olan egzema, ölümlere yol açmaz ve insandan insana bulaşma söz konusu değildir. Ancak kişinin günlük yaşamında sürekli rahatsız olmasına yol açmaktadır. İlaç ile yapılan tedaviler sayesinde hastalık kontrol altına alınabilir.

Egzama Sebebleri Nelerdir?

Pek çok faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu cilt hastalığının birçok tipi ve de belirtileri vardır. Nedenlerinden en fazla karşılaşılanı, alerji olmaktadır. Bu şekilde görülebilen egzemaya atopik dermatit denmektedir. Bebeklik, çocukluk, erişkin dönemleri atopik dermatiti olarak üçe ayrılmaktadır ve saman nezlesi olmakta olan hastalarda sık görülmektedir. Duygusal ve psikolojik problemler bu tür hastalığın ortaya çıkma riskini arttırmaktadır. Allerjen maddelere maruz kalmadıkça erişkinlerde pek sorun yaratmaz. Zehirli sarmaşık, parfüm ve bazı antibiyotik içerebilen kozmetik ürünleri, kremler, sabun gibi pek çok temizlik maddeleri ile temas dermatitine neden olmaktadır.

Ayrıca sürekli kaşınmakta olan kişilerde, kaşıma ile egzema meydana gelebilmektedir. Sıklıkla ellerde ve de ayaklarda görülmektedir. Bu şekilde baş gösteren egzema tiplerine nörodermatit denmektedir. Bunların dışında ise genetik nedenler gibi faktörlere bağlı olarak, yağlı ciltlerde ve de saçlarda egzema görülebilmektedir. Bazı egzema vakalarında ise cildin altında sıvı birikmesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Kötü sağlık koşullarında üretilmiş makyaj malzemeleri bu dermatite yol açabilen nedenler arasında yer almaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda nedenlerini saymış olduğumuz dermatit tipinin her birinin kendine özgün belirtileri vardır. Ancak bunların başında gelmekte olan atopik dermatitte, yani diğer adıyla allerjik maddelerin yol açmış olduğu egzema, ellerde ve ayaklarda yüzde yaygın olmaktadır. Deri dökülmesi ve de kızarıklık olmaktadır. Dirseklerde sık görülmektedir. Doktora başvuran hastaların pek çoğunda bu tip egzemaya rastlanmaktadır.

Gözlerin altında koyu bölgenin oluşması ve el, ayak tabanın çizgileri belirginleşmesi de atopik dermatite eşlik etmektedir. Çeşitli alerjen ve ya tahriş edici maddeler sonucu doğrudan temas sonrasında görülebilen temas dermatitinde ise, alerjen etkinliğine göre çeşitli derecelerdeki kızarıklık ve de kaşıntı meydana gelmektedir.

Yağlı ciltlerde ve saçlarda görülebilen egzemalarda, kepek tarzı kaşıntılar olmaktadır. Çocuklarda kabuklu döküntüler şeklinde olmaktadır. Genelde bir yaşından daha küçük çocuklarda görülmektedir. Sürekli kaşınan kişilerdeyse cilt üstünde sert ve de rengi koyulaşmış alanlar görülmektedir. Bu durum, kronikleşen kaşıntının yol açması ile oluşmaktadır. Bu koyulaşmanın görülebildiği başka dermatit tipleri de olmaktadır.

Staz dermatit denilebilen bu tipte kalınlaşmış deri görülebilmektedir. Yaralar meydana gelebilmektedir. Makyaj ve kremlerin yol açmış olduğu genelde kadınlarda görülebilen dermatitlerde ise burun, yüz, yanak ve ağız çevrelerinde oluşmaktadır. Egzemadan şüphelenmekte olan ya da bu belirtileri taşımakta olan kişilerin öncelik ile bir dermatolog uzmanlarına muayene olması gerekmektedir.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Hertelden

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı