Bizimle iletişime geçin

Dövme Nasıl Yapılır?

dovme-nasil-yapilir

Yaşam Stili

Dövme Nasıl Yapılır?

Geleneksel olarak yaşamını sürdüren toplumumuzda dövme yaygın olmayan ya da dini inanışına göre de tasvip edilmeyen bir süslemedir. Çeşitli figürler kişinin kendince önemli bulduğu semboller veya isimler hayvan resimleri ve bunun gibi daha birçok şeklin veya yazının vücuda işlenmesi dövme ile sağlanır. Bazı dövmeler kalıcı yapılırken bazıları kına yöntemi ile yapılmakta ve kısa süre sonra kendiliğinden kaybolmakta zamanla silinmektedir.

Dövmeler mürekkep dolu yaralara neden olacağı için kalıcı bir şekilde yapılırken derinizin altına enjekte edilen bu boyaların zararlarını vücudunuzda hissedebilir ve sağlığınızdan olabilirsiniz. Kalıcı dövmeler tehlikeli metotlar kullanılarak uygulandığında insan yaşamında olumsuz etkilere yol açabilmekte ve bu nedenle kalıcı dövme yerine vücuda dışarıdan yaptırılan kalıcı olmayan dövmeler daha fazla tercih edilmelidir.

Dövme nasıl yapılır?

Deri tabakasına elektrikli makineler ile boya verilmesi işlemine kalıcı dövme denir ve bu dövme işlemi gerçekleştirilmeden önce gerek makinalar gerek deri ciddi bir şekilde dezenfektasyon yapılmalı ve dezenfekte işleminde de alkol kullanılmalıdır. Bu yöntemde oldukça başarı sağlayan alkol dezenfektasyonun tamam olmasını sağlarken derinin geçirgenliğini ve hassasiyetini de artıracağı için boyanın hızla derinin altına ulaşmasını ve yayılmasını sağlar.

dovme-makinasi

Dövme Yapılırken Acır mı?

Elektrikli dövme makineleri uçlarında aşağı yukarı hareket eden iğnelerin bulunduğu bir makinedir ve iğneler yukarı hareket ederek deride delikler açmakta ve bu deliklere çeşitli renkte boyalar yollamaktadır. Bu işlem gerçekleştirilirken derinin delinmesi ile birlikte bir miktar kanama meydana gelebilir ve kişide acı hissi oluşabilir.

Köprücük Kemiğine Dövme Modelleri

Ancak bu acının şiddeti kişinin ten yapısına ve hassasiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
Derinin delinmesi ile mürekkebin türüne bağlı olarak dövme yapılan bölgede oluşan kızarıklıklar ya da şişlikler zaman içerisinde kendiliğinden geçebileceği gibi o bölge takip edilmeli ve bölgede yaralar ya da kabuklanmalar oluşursa gerekli tedavi uygulanarak dezenfektasyon ve birlikte ilaç uygulaması yapılmalıdır.

Daha sonra kabuklaşmanın etkisi geçtikten sonra deride oluşan görüntü ortaya çıkarılmalıdır. Dövme nasıl yapılır ve acı hissedilir mi şeklindeki soruları cevapladıktan sonra dövmenin sağlık üzerindeki etkileri nasıldır ve kullanılan maddeler nelerdir? gibi sorularınıza açıklık getirelim;

Dövme yapılırken kullanılan maddeler genelde is, çivit ve antimuan tozu ile kavrulup dövülen kemik tozu, çeşitli bitki özleri, kına ve safran gibi maddelerin karışımından elde edilen boyayıcılardır. Bu maddelerin karışımı ya da ayrı ayrı kullanılması vücuda zarar verebilir ve doku altında ne tür etkiler oluşturur gibi sorular aklınıza takılıyorsa dövmenin sağlığa etkileri değerlendirilmeli ve gerekli araştırmalar yapılmadan asla vücuda uygulanmamalıdır.

Kadın Dövme Modelleri

Avrupa Birliği raporuna göre dövmede kullanılan boyar maddelerin yüzde elliye yakın oranı deride kullanılmaya uygun görülmemiş ve bu nedenle onaydan geçmemiştir. Güvenilmeyen yerlerde yapılan dövme uygulamalarında kimi zaman otomobil boyaları ve mürekkepler de kullanılmakta dövmeler kullanılan kimyasallar sebebiyle birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Hatta gebelik planlayan ya da gebelerde uygulanması sonucunda genetik mutasyonlar, doğum anormallikleri, lenflerde iltihaplanma, alerjik reaksiyonlar ve kronik intoksikasyon denilen zehirlenmelere neden olabilir.

Müzik Notası Dövmeleri

Dövmeler vücudun bağışıklık sistemini çökertir ve karaciğerin görevini yapamaması neden olur. Bu nedenle kansızlık ve iştahsızlık gibi sorunlarında doğmasına neden olabilir. Başta deri olmak üzere oluşmaya başlayan tahribatlar vücudun tamamına yayılan kanser hücrelerinin meydana gelmesine yol açabilir ve tetanos, uçuk, Hepatit B gibi enfeksiyonların bulaşma yolu olarak da görülebilir. Sizler dövme nasıl yapılır derken kalıcı dövmenizi sildirmek istediğinizde de malesef cerrahi bir müdahale başvurmuş olur ve bu cerrahi müdahale sonrasında kalan ize de katlanmak zorunda kalırsınız.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Yaşam Stili

 • koprucuk-kemigine-dovme-modelleri koprucuk-kemigine-dovme-modelleri

  Yaşam Stili

  Köprücük Kemiğine Dövme

  Yazar:

  Köprücük kemiğine dövme yaptırmak biraz cesaret ister. Neden? Birincisi, ağrı verir. İkincisi, elbise ile kapatması zordur....

 • Erkek-Ayakkabilari-2016 Erkek-Ayakkabilari-2016

  Yaşam Stili

  Erkek Ayakkabı Modelleri

  Yazar:

  Giyinmek sadece kadınlar için değil erkekler için de önemlidir. Erkekler de giyim konusun da modayı takip...

 • erkek-balo-kombinleri erkek-balo-kombinleri

  Yaşam Stili

  Erkek Balo Kombinleri

  Yazar:

  Giyinmek önemlidir özen ister modayı takip etmek ve gözlemlemek ister çevre de kıyafetleri vitrinleri son yıllarda...

 • yazin-erkekler-ne-giymeli-1 yazin-erkekler-ne-giymeli-1

  Yaşam Stili

  Yazın Erkekler Ne Giymeli?

  Yazar:

  Erkeklerin giyimden önce ruhları şık ve nazik olmalı… zaten ruhunun kibarlığı ve güzelliği onun kılık kıyafetine...

 • gelin-basi-modelleri-2 gelin-basi-modelleri-2

  Yaşam Stili

  Gelin Başı Modelleri

  Yazar:

  Bir insanın hayatındaki en önemli günlerinden biri de düğünü olduğu gündür. Büyüklerimiz demişler insanın üç günü...

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı