Bizimle iletişime geçin

Aromaterapi Masajı

aromaterapi-masaji

Hertelden

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi Masajı Nedir?

Bitkilerin özünden elde edilen karışımlar ile hazırlanmış masaj yağları kullanılarak uygulanan bir diğer masaj yöntemidir. Bu masajlarda daha çok dikkat edilen, temponun düşürülmüş ve hareketlerin şiddeti hafif olma şeklidir. Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendiren özelliğe sahip bir masaj türüdür. Bu masajda oluşan etkiler hem yapılan temas uygulanabilen yağın kimyasal özellikleri ile olmaktadır. Farkı bir amaçlar için de elde edilmiş yağlar masajda kullanılabilen yağlar ile belli bir oranlarda karıştırılarak uygulanabilmektedir.

Özyağlarla ile (esansiyel yağlar) yapılabilen aromaterapi masajı, deri yüzeyini biraz daha ısıtır ve yoğun kasların, eklem ağrılarına ve de zayıf dolaşım bozukluğu gibi bir çok derde faydalı olmaktadır. Aromatik özyağların keyifli olan kokuları, duygusal kaynaklı olabilen fiziksel sıkıntıların yoğun olduğu dönemlerde oldukça etkili. Özyağlarla nefes açılıp daha rahat bir hal alabilir, sakinleşme ve de yavaşlama ile kişiler kendini daha keyifli hisseder denilebilmektedir.

Aromaterapi, masajla maksimum iyileşme özelliği sağlanır. Beynimiz, kokulara ve dokunabilme gibi farklı kaynaklar ile farklı sinyallerle sürekli olarak iyi bir yönde uyarılmaktadır. Kişi kendine bakıldığında ve de şımartıldığı duygusu ile rahatlar, dinlenir,sakinleşir arınır ve dengede bulunur.

Aromaterapi Masajı Nasıl Yapılır?

Şifalı ot ve çiçeklerinin yağları ile yapılan bu aromaterapi masajı cildi beslemekte ve kokunun şifa özelliği ile kullanılmaktadır. Klasik bir masajın tekniği ile bütün bedene sürülen bu yağlar önceden de seçilebilir denilmektedir. Zihinsel ve fiziksel olan yorgunluk ise biberiye özü, sinüzit vb. nezlede okaliptüs yağları üst solunum yoları içinde çok iyi ve sağlıklı bir diğer seçeneklerdendir. Aromaterapi, bitkisel Aroma yağlar ile terapi uygulamanın diğer bir yöntemidir. Aromaterapi gibi birçok masajlarda kullanılan bu yağlar, bitkilerin köklerin çiçek, yaprakların vs. bölümlerinden elde edilmiş saf ve uçucu yağlar olmaktadır.

Aromaterapi çok eskilere dayanmış olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Köklerini Hindistan ve de Çin uygarlıklarında görebilmekteyiz. Mısırlılar ise bu tür aroma yağlarını mumyalamalarda ve de ayinlerde kullanmışlar. Aromaterapi daha sonra dan Mısır’dan Yunan uygarlıklarına geçmiş, oradan ise bütün dünyaya yayılmış. Eski zamanlarda aromaterapi koruyucu bir hekimlik sistemi idir. fakat dünyada ilaç sanayii başladıkça ve hazır ucuz olan ilaçlar elde edilince, bir hayli zahmeti olan bu işlemlerden zaman ile vazgeçilmiş ve de aromaterapi deyimi gündemden kaybolmuş.

Aromaterapi Masajının Faydaları

Ayrıca aroma yağları kan dolaşımı yardımıyla lenf sistemine ulaştığı ve de hücre arası sıvıları extra cellular fluid yoluyla iyileştirdiği kanıtlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında aromaterapiyi, yaraları ile tedavi etmek ve de çabuk iyileştirmek için fazla olarak kullanmışlardır. Biyokimyacı olan diğer bir isim Madam Maury ise bu konuyu, kozmetik ve de gençleştiren tedavilere kadar yaymıştır. Günümüzde ise Avrupa’da, özellikle de İngiltere ve Fransa gibi popülerlik kazanan bu yöntemler, zamanla bir yaşam standardı haline gelmiş bulunuyordur.

Aromaterapi, bitkisel öz yağlarının kimyasal yapısı ve enerjileri çok fazla faydalanan ve masajın, teneffüs buğu, banyo ve bir diğer yollarla da uygulanmasını içeren, sağlığı ve güzelliği desteklemekte olan doğal bir terapi yöntemidir. Bitkisel özleşen yağlar, aromatik bitkilerden buhar ve damıtma yolu ile elde edilen konsantre yağlar denilir. Bu öz yağların günlük yaşamlarda genellikle kullanılan diğer bir vücut yağlarının aksine, deri tarafından oldukça kolay emilen, çok hızlı etkileri olan ve dikkatli kullanılması gereken yağlar olmaktadır.

Koruyucu olan sağlıklı genelde hastalıklardan korunabilmek üzere bedeni güçlendirmeye dayandığı bilinir. Aromaterapi’den faydalanmak içinde çok belirgin bir şikayetiniz olması gerekmeyebilir. Günümüzün stresli yaşamın biçimlerinden kurtulmak ve sağlıklı bir ruh, bedenin ve zihnin gücüne sahip olabilmek için Aromaterapi‘den yönteminden faydalanabilirsiniz.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Hertelden

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı