Bizimle iletişime geçin

Almanya Dil Kursu ve Üniversite

almanya-universite-dil-kursu

Hertelden

Almanya Dil Kursu ve Üniversite

Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Almanya’da Üniversite Okumak Dil Sınavı, Almanya’da çalışmak ve iş bulmak gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da okumak isteyen arkadaşlar için bir tecrübemi paylaşmak istedim. Ben geçen sene Almanya’ya master yapmak amacıyla geldim. Ancak Türkiye Avrupa Birliği ülkesi olmadığı için vize almakta bir hayli uğraş gerektiriyor.

Şimdi öncelikle Almanya’da üniversite okumak veya master yapmak isteyen arkadaşlar iDATA şirketi ile Ankara, İstanbul veya İzmir konsolosluğundan vize randevusu alması gerekiyor. Bundan önce sizin Almanya’da hangi üniversite okumak istiyorsanız oraya online başvuru yapmanız ve kabul almanız gerekiyor. aldığınız kabul ve gerekli belgeler ile birlikte randevunuza gitmelisiniz.

Almanya vizesi için hangi belgeler gerekli? onları buraya tıklayarak görebilirsiniz. Zaten sizin vize başvurunuz kabul olduğunda 3 ay için Almanya’da oturum verilecek. Daha sonra siz onu Almanya’da Türk Konsolosluğuna giderek oturum süresini uzatacaksınız. Ama vize almaya Ankara’ya yada İstanbul’a gittiğinizde derdinizi, amacınızı iyi anlatın, çünkü sonradan size yanlış vize vermeleri söz konusu olabiliyor. Yani Almanya’da öğrenci olarak gideceğinizi güzel bir dille anlatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra zaten Vize başvurunuz değerlendirmeye alınacak ondan sonra size olumlu yada olumsuz olarak geri dönüş olacaktır. Evraklarınızı tam olarak götürmeye ve Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaya dikkat edin.

Almanya’da Üniversite Okumak Dil Sınavı

Almanya’da üniversite okumak isteyen arkadaşlar, öncelikle vize işlemlerini hallettiniz ve Almanya’ya geldiniz. Tabi bu anlatacaklarım Almanca bilmeyen ve Almanya’da dil kursuna gidecek arkadaşlar için geçerli. Almanya’da bir dil kursuna başladıktan sonra sizin üniversite okumak için DSH yapmanız gerekiyor. Her üniversite kendi dil sınavını (DSH) yapıyor.

Normalde üniversitelerin kendi dil kursları mevcut ama belli bir kur özel okulda yaptıktan sonra geçebilirsiniz. Almancada dil seviyeleri: A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak kurlara ayrılmıştır. Üniversitenin dil kursuna B1 yaptıktan sonra geçebilirsiniz. Standart dil kurslarında B1 7 ayda bitmekte, ama tabiki siz bu süreci hızlandırabilirsiniz. Kombi kurs yada Hızlandırılmış kurslarla birlikte. DSH normalde yılda 2 defa yapılmakta. Normalde hızlandırılmış kurslarla sınavı 1 yıl içerisinde kazanmanız mümkün. Bu sınavı geçtikten sonra üniversiteye başlayabilir ve okuyabilirsiniz.

Almanya’da çalışmak ve iş bulmak

Almanya’ya üniversite okumak için gelmiş ya da gelecek olanların, Almanya‘da kendi hayatlarını idare etmek için çalışmaları gerekebilir. Eğer Almanya’ya okumak için gelirseniz. Üniversite’ye kayıt olduktan sonra size çalışma izni veriliyor. Ancak verilen çalışma izni tam zamanlı değil, sadece günlük 2 saattir. Yani günlük iki saat dışında çalışmanız yasak. Bunu bir Part-Time çalışma izni olarak düşünebiliriz.

Böyle çalıştığınız takdirde kazanacağınız para aylık aşağı yukarı 400-500 € arasında olur. Bununla da okul masraflarınızı ve ucuza bir ev bulursanız onu karşılayabilirsiniz. Ama okumak için gelen arkadaşların bilmesi gereken, üniversiteye kayıt olana kadar çalışma izinlerinin olmamasıdır.

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Hertelden

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı