Bizimle iletişime geçin

11 Madde ile Google Adsense

google-adsense

Webmaster

11 Madde ile Google Adsense

Webmaster ve Google Adsense arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Bu ilişkiyi sağlamlaştıran ise paradır. Genel olarak bakıldığında Adsense en yüksek kazancı sağlayacağınız reklam ağıdır. Bu yüzden bir çok webmaster Google Adsense’den vazgeçemez. Tabi bu durum herkes için aynı olmayabilir. Eğer kendinize özel reklam kanalları bulabiliryorsanız yada şahıs reklamları alabiliyorsanız, bu şekilde Adsense’i sollayabilirsiniz.

Bir çok platformda Google Adsense ağı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Kullanmaya başlarken, başvururken, ödeme alırken farklı problem yaşayabilirsiniz. Biz bu makalemizde sizlere başvuru aşaması, kabul ve sonrası, kazanç, ödeme ve bunlarla ilgili sık yaşanan problemlere yer vereceğiz.

1. Neden Google Adsense Kullanmalısınız?

Websitenizden yada kişisel blogunuzdan gelir elde etmek istediğinizde, aslında çok fazla seçenek ve reklam ağı mevcut. Ama işin aslına bakarsanız, özellikle çok fazla ziyaretçisi olmayan websiteleri için en uygun seçenek Google Adsense’dir. Çünkü diğer reklam ağlarından elde edeceğiniz gelirden daha fazlasını aynı zaman içerinde Adsense ile elde edebilirsiniz. Tıklama veya gösterim başına alacağınız ücret Adsense’de daha yüksek olur. Yabancı olarak kullanabileceğiniz reklam ağları var, ancak bir çoğu yüksek hitli siteleri kabul ediyor. Diğerleri ise iyi kazandırmıyor.

2. Google Adsense Politikaları

Google Adsense kullanmanız için, website içeriğinizin Adsense program politikaları ile uyumlu olması gerekiyor. Bu politikaların ne olduğunu merak ediyorsanız, Adsense Program Politikaları sayfasından ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Politikalardan kısaca bahsedecek olursak, tıklamaya teşvik, içerik yönergeleri, telif hakları, trafik kaynakları ve reklam yerleri konularında, sitenizde uygulamanız ve olması gerekenlerin neler olduğunu Google bize söylüyor. Adsense reklam ağını kullanmak istyorsanız, site içeriğinizin Google’a uygun olması gerekiyor.

3. Adsense Kayıt

adsense-kayit

Adsense politikarını okudunuz ve artık başvuru yapmak istiyorsunuz. Hemen Google Adsense Kayıt sayfasından bir hesap oluşturup sitenizi değerlendirme için yollamalısınız. Hesabınızı oluşturup, başvurunuzu gönderdikten sonra kendinizi beklemeye almalısınız, çünkü başvuru süresi hakkında net bir zaman aralığı vermek zor. Bazen 3 günde onay alırsınız bazen 1 haftada bazen 2 haftada, dolayısıyla sabırlı olun ve Adsense’den gelecek maili bekleyin.

4. Adsense Websitesi Reddedildi

google-adsense-ret

Gelmesini istemediğimiz cevap geldi ve siteniz reddedildi. Peki ne yapabiliriz? Panik yapmaya gerek yok. Öncelikle hangi sebepten dolayı ret geldiğini anlamanız gerekecek. Adsense tarafından gelen ret cevapların bir çoğundaki sebep site içeriğinin Google politikalarına uygun olmamasındandır. Dolayısıyla yapamanız gereken Google Adsense Program Politikalarını tekrar gözden geçirmek ve sitenizin uygunluğunu kontrol etmek olacaktır. İlk etapta daha ne olabilir, herşey uygun zaten diyebilirsiniz. Ama emin olun dikkatli incelediğinizde ufakta olsa bir şeyler bulacaksınız. Sitenizdeki uygun olmayan kısımları buldunuz ve uygun hale getirdiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tekrar Google Adsense Kayıt sayfasına ulamak ve başvurunuzu yenilemek olacak.

5. Siteniz Kabul Edildi

google-adsense-onay

Adsense başvurunuz kabul edildi. Sizin için herşey artık çok kolay. Hemen Adsense hesabınıza oturum açın ve reklam kodlarını sitenizde reklam için ayırdığınız bölümlere yerleştirin. Dikkat etmeniz gereken ise, Google Politikalarına her daim sadık kalmak, eğer herhangi bir şekilde politikaları ihlal ederseniz hesabınız kapatılabilir veya askıya alınabilir. Bu tarz problemler yaşamamak için Google ile dost kalalım 🙂

6. Ödeme Zamanı

adsense-pin

Reklamları sitenizde yayımladınız ve artık paranız birikti. Ödeme zamanı geldi. Ödeme alma vaktiniz geldiğinde zaten Google sizi bilgilendirecektir. Ancak bir doğrulama eşiği denilen aşama bulunmakta, bu aşamada Google hesap içinde kazancınız 10 $ ı geçtikten sonra bir doğrulama yapmanızı isteyecektir. Google Adsense başvurunuzda kullandığınız ev adresinize bir doğrulama mektubu içinde PIN yollanacak. Bu PIN ile hesabınızı doğrulayacaksınız. PIN’i nasıl girerim diye şimdiden merak ettiyseniz, mektubun içerisinde nasıl gireceğiniz size anlatılır. Sadece PIN geldikten sonraki 4 ay içerisinde bu işlemei yapmanız gerekir. Ödeme şeklinizi Ayarlar > Ödemeler >Ödeme Ayarları > Yeni banka hesabı ekleyin sekmelerinden ayarlayın. Ödeme alt limiti 100 $ dır.

Adsense İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar

7. Adsense PIN Postam Gelmedi

Google Adsense hesap doğrulama adımında gönderilmesi gereken PIN elinize ulaşmadıysa, adres bilgilerinizi tekrar gözden geçirin, eğer adres bilgilerinizin doğru olduğunda emin iseniz tekrar PIN isteyebilirsiniz. Yeniden PIN istemek için Adsense Yeni PIN kısmından yeniden isteyebilirsiniz. 3 Kere PIN istediniz ama hala elinize geçmediyse, Adsense PIN Formu doldurup hesabınızı doğrulayabilirsiniz.

8. Adsense’den ban yerseniz nasıl itiraz edibilirsiniz?

Adsense kullanıcısı olduktan sonra herhangi bir sebepten dolayı ban yediğiniz, ancak siz sebebin nedenini bilmiyorsunuz veya politikalara aykırı birşey yaptığınızı düşünmüyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken Politika İhlal İtirazı Formunu doldurarak itiraz etmek.

9. Reklamlar Görünmüyor

Adsense’in aktif olduğu bir websitenizde bir anda reklamlar yerine beyaz bir ekran geliyor yada reklamlar gözükmüyor. Bu durum bir kaç farklı sebepten kaynaklanmış olabilir. Eğer sitenizde politikalara aykırı bir şeyler yaptıysanız, hesabınız askıya alınmış olabilir. Eğer reklam bazı sayfalarda görünmüyor ise, o sayfalarınızda politikalara aykırı bir şeyler yapmış olabilirsiniz.

Youtube ve Adsense İlişkisi

10. Youtube Kanalı için Adsense

Yukarıdaki maddeler aynen Youtube kanalları içinde geçerli aslında, sadece website yerine kanal ifadesini yerleştirmemiz gerekiyor. Youtube kanalınızda Adsense Reklamları kullanabilir ve kanalınızdan gelir elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Youtube hesabınızı bir Adsense hesabına bağlamak ya da Youtube üzerinden yeni bir Adsense hesabı oluşturmak olacaktır. Bu başvuruyu kanalınız ayarlarından Para Kazanmayı Aktifleştir seçeneği ile sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Adsense’e Youtube Üzerinden Kaydolma adlı sayfaya göz atabilirsiniz.

11. Youtube Adsense Hesabını Bir Websitesine Bağlamak

Bir Youtube kanalınız üzerinden Adsense başvurusu yaptınız ve kabul edildi. Daha sonra bu hesabınız üzerine bir websitesi eklemek isterseniz, Adsense Sayfasından Reklamlarım > Dİğer Ürünler > Hemen Yeni Sürüme Geçin sekmelerini kullanarak sitenizi incelemeye yollayabilirsiniz. Sitenizi incelemeye yolladıktan sonra bir reklam kodu oluşturmalı ve bu kodu sitenizdeki reklam alanına yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde siteniz için Adsense incelemesi başlamaz. Reklam kodlarını ekledikten sonra bir müddet sitenizin incelenmesini beklemeniz gerekiyor. Bu genelde 10 gün civarı sürüyor. Bu arada reklamlarınız hesabınız onaylana kadar beyaz ekran olarak görünür, bu yüzden panik yapmayın 🙂

Manaycafe internet, sosyal medya, mobil, teknoloji ve diğer çeşitli konularda size tavsiyeler sunmaya çalışan bir blogdur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Webmaster

 • en-iyi-website-rehberi en-iyi-website-rehberi

  İnternet

  Kolay Web Sitesi Yapma

  Yazar:

  Yeni bir websitesi açmak isteyen ama programlar yada kodlar hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlar için en...

 • blogger-seo-ayarlari blogger-seo-ayarlari

  Webmaster

  Blogger SEO Ayarları

  Yazar:

  SEO ayarları nasıl yapılır? Her webmasterın yada blogcuların Arama Motoru Ayarı nın nasıl yapıldığını öğrenmesi çok...

film hd film izle

Popüler Tavsiyeler

Yukarı